In der Sammlung
Einfache Rückgabe der Ware.
Dieses Produkt ist in unseren Shops erhältlich
Charakterystyka diety ketogenicznej: Ketoza żywieniowa to stanu organizmu, w którym głównym źródłem energii dla organizmu są tłuszcze i ciała ketonowe. Dieta Ketogeniczna charakteryzuje się długotrwałym niskim spożyciem węglowodanów (poniżej 50g dziennie w zależności od kaloryczności diety). Jej podstawę stanowią tłuszcze i umiarkowane ilości białka. Dla niektórych jest to bardzo restrykcyjna dieta. Najmniejsze odstępstwo wytrąca organizm ze stanu ketozy, a powrót zajmuje nawet kilka dni.
Dieta ketogeniczna opiera się na produktach, takich jak:
- tłuszcze nasycone: tłuszcze zwierzęce (golonka, boczek, udka z kurczaka, pierś z kurczaka, pierś z indyka, schab, polędwica, karkówka, smalec, stek wołowy, wędliny, pasty, pasztety), olej kokosowy, nabiał - tłuste sery białe, żółte, mozzarella, feta itp.
- tłuszcze jednonienasycone: oliwa z oliwek, oliwki, orzechy
- tłuszcze wielonienasycone: ryby, olej lniany, siemie lniane, nasiona chia, awokado, ziarna sezamu, jaja
- inne produkty: gorzka czekolada 90%, masło orzechowe
Cel diety ketogenicznej: Pierwotnie wykorzystywana była w leczeniu chorób neurologicznych. Obecnie stosowana jest do szybkiej redukcji wagi lub do budowania suchej masy mięśniowej. Zaleca się cykliczne stosowanie tej diety przez okres 2-3 miesięcy. Dieta Ketogeniczna to sposób odżywiania, w którym należy zwiększyć podaż tłuszczów przy jednoczesnym ograniczeniu spożywania węglowodanów. Zaleca się, aby spożycie tłuszczu wynosiło od 60% do 80%, białka od 10% do 25% i węglowodanów do 10% (do 50 g dziennie). W procesie adaptacji organizmu do stanu ketozy zwiększa się spożycie tłuszczów do maksimum, a ogranicza białko i węglowodany. Po przejściu procesu adaptacji spożycie tłuszczu spada na rzecz tych obu składników. W pigułce:
- - niska zawartość węglowodanów (do 50 g dziennie)
- - wysokotłuszczowa (do 80% zapotrzebowania energetycznego)
- - szybka redukcja wagi
- - brak uczucia głodu
- - bardzo wysoki poziom energii przez cały dzień
Dla kogo dieta ketogeniczna? Dieta Ketogeniczna może okazać się świetnym rozwiązaniem dla chcących, w szybkim tempie, zgubić zbędne kilogramy skumulowane w postaci tkanki tłuszczowej. Jeżeli po spożyciu dużej ilości węglowodanów czujesz się senny i nie możesz się skoncentrować, keto pomoże Ci w stabilizacji poziomu cukru we krwi i zapewni wysoki poziom energii przez cały dzień. Warto jednak rozważyć kwestię diety Ketogenicznej jeżeli zajmujesz się sportami typowo wytrzymałościowymi np. Bieganie, kolarstwo czy pływanie. Wtedy liczba węglowodanów powinna być indywidualnie dostosowana do Twoich potrzeb. Nasz ekspert pozostaje do Twojej dyspozycji w razie jakichkolwiek pytań. Posiłki na diecie Ketogenicznej są tłuste, opierają się na mięsie drobiowym/wieprzowym/wołowym z dodatkiem tłustych sosów na bazie smalcu/masła/oleju kokosowego, które stanowią podstawę diety. Dania bazują również na tłustym nabiale, jajkach oraz orzechach i pestkach. W przypadku zwiększenia udziału białka (mięsa) i węglowodanów (warzyw) może nastąpić wyjście ze stanu ketozy. 1 g tłuszczu dostarcza do organizmu 9 kcal, w porównaniu do białek i węglowodanów, które dostarczają 4 kcal. Powoduje to, że posiłek jest mniejszy objętościowo niż ten zawierający białka i węglowodany. 1 g tłuszczu stanowi dużo mniejszą objętość, dlatego porcje na diecie Ketogenicznej są niewielkie, lecz sycące za sprawą największego udziału tłuszczu w posiłku.
Polecany zamiennik diety ketogenicznej
Paleo - Dieta Paleo uwzględnia praktycznie wszystkie składniki do których przypuszczalnie miał dostęp człowiek w okresie paleolitu. Nie tylko pozwoliły mu przeżyć w bardzo trudnych warunkach, ale również zachować zdrowie i ewoluować. Mowa tutaj przede wszystkim o posiłkach białkowo-tłuszczowych z mniejszą liczbą węglowodanów. Jest bardziej restrykcyjną wersją diety Samuraja, ale łagodniejszą wersją diety Ketogenicznej. Sprawdzi się zwłaszcza jako zamiennik choćby podczas kontuzji lub dłuższej przerwy od treningów. Wtedy aktywność fizyczna znacznie spada i śmiało możemy ograniczyć liczbę spożywanych węglowodanów.



